• 01.
 • 02.
 • 03.

Edirne Nargile Kömürü

Nargile, bir tütün içme aracı olarak kullanılan düzenektir. Bu düzenekte kullanıcı bir hortum yardımı ile dumanı sudan süzerek içine çekmektedir.
Nargile kömürü ise nargile içmenin en önemli unsurudur. Nargile içmenin temelinde nargile kömürü ile köz oluşturmak vardır. Nargile kömürü ile oluşturulan köz tütünün üzerine eklenir ve tütünün yanmasını sağlar. Ancak iyi ve kaliteli olan Edirne nargile kömürü ile eşsiz bir nargile keyfi yaşamak mümkün olmaktadır.


Nargile Kömürü Çeşitleri

Nargile kömürü çeşitleri özellikleri bakımımdan birbirinden ayrılmaktadır. Kullanım alanına göre en doğru nargile kömürünü seçmek için Edirne nargile kömürü çeşitlerini bilmek gerekiyor. Genellikle en çok bilinen üç çeşit nargile kömürü bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Meşe kömürü, adından da anlaşılacağı üzere meşe ağacından elde edilmektedir. En zor yanan nargile kömürü olsa da, uzun süre dayanıklı olması nedeni ile tercih edilmektedir.
 • Hindistan cevizi kabuğu kömürü, hindistan cevizinin kabuğundan elde edilmektedir. Kömür çeşitleri arasında en hızlı yanan türdür. Kolay bir şekilde yanmasına karşın son derece dayanıklıdır.
 • Sıkma nargile kömürü , bu kömür çeşidi kömür tozlarının sıkıştırılması ile oluşturulmaktadır. Daha hızlı bir biçimde köz oluşturma özelliği ile dikkat çekmektedir.


 • Nargile Kömürü Seçimi

  Nargile kömürü alırken doğru seçim yapmak gerekmektedir. Bu seçim süreci sonunda keyif yapabilmek ya da zahmet çekmek yapılan seçime göre değişmektedir.
  Doğru seçim yapmak için öncelikle nargile kömürünün nerede nasıl kullanılacağını belirlemek gerekiyor. Böylece ortama uygun ve zahmet vermeyecek nargile kömürü çeşidi seçmek mümkün olmaktadır. Hindistan cevizi nargile kömürü genellikle ev tipi nargile kullanımında tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise kolay yanması ve uzun bir süre kullanım imkanı olmasıdır.
  Kafe ve restoran için de meşe kömürü daha çok tercih edilmektedir. Zor yanan bir kömür olsa da közünüm uzun süre kullanılması ile avantaj sağlamaktadır. Bu işletmelerde acil durumlarda ise sıkma kömür tam bir kurtarıcı olmaktadır.
  Doğru bir tercih yaparak kullanıma uygun kömür almak mümkün olabilir. Edirne nargile kömürü tüm özellikleri ve seçenekleri ile kullanıcıya sunulmaktadır. Aynı zamanda kömürlerin özellikleri hakkında bilgi verilerek bu sürecin daha etkili olmasını sağlamaktadır.